RAY-BAN

A Ray-Ban megszületése és csúcsra jutása

A Ray-Ban márkát a Bausch and Lomb hozta létre, 1936-ban. Az első napszemüvegeket gyakorlatilag az Aviator márkának köszönhetjük.

Az amerikai hadsereg kérésére a Bausch and Lomb elkezdett dolgozni egy olyan terméken, amely megvédi a pilóták szemét az erős napfénytől. Az Aviator megszületésével együtt jött létre a Ray-Ban is.

A brandet Douglas MacArthur tábornok tette híressé a Második Világháború alatt. A róla megjelenő képeken ezt a napszemüveget viselte. Ember nem volt Amerikában, aki ne találkozott volna ezzel a különleges újítással. Később ikonikus modelljei a teljes popkultúrát meghódították, mint például a Wayfarer is, amely szinte mindegyik igazán nagy filmben feltűnt és persze ami – több hullámvölgy után, de – máig is az egyik legkedveltebb stílus az Aviator mellett.

A Ray-Ban keretek fajtái

Acetát keretek

A cellulóz-acetát (vagy ahogy a szemüvegiparban hívják, csak szimplán acetát) egy allergiát nem okozó, 100% növényi alapú műanyag. Kevesen tudják, hogy ez az anyag a 1940-es években váltotta le az előtte használt törékeny és problémás műanyagokat a prémium minőségű szemüveggyártásban. A ma kapható acetátok erősek, könnyűek és rugalmasak. A cellulóz-acetát átlátszósága és színválasztéka nagymértékben variálható. A komplexebb színezés több eltérő színű és átlátszóságú réteg egymásra préselésével oldható meg.
A cellulóz-acetát az iparban használt műanyagoktól eltérően nem kőolaj alapú, hanem természetes anyagokból, gyapotból és farostból készül. A petróleum-alapú műanyagok terhelik a környezetet, az acetát nem, mert megújuló forrásból származik.
Ideális a szemüveggyártásra, mivel hipoallergén, megújuló anyagokból származik, biológiailag lebomlik, emellett könnyű és erős. A legtöbb közép- és felső kategóriás szemüvegmárkának vannak acetát keretek a kínálatában.

Titán keretek


A titánnak kicsi a sűrűsége, ezért könnyű, roppant erős és jól ötvözhető anyag. Egy keret lehet 100%-os titánium, ez azt jelenti, hogy a csavarokon és rugókon kívül a keret minden része titánium. A tiszta titániumkeretek – megtévesztő neve ellenére – nem teljesen titániumból készülnek, pár tizedszázalékban vegyületet tartalmaznak: a gyártó amennyire csak lehetett, törekedett a tiszta fém használatára.
Könnyű és mégis szilárd, nem oxidálódik és biológiailag kompatibilis az emberi szervezettel. Tökéletes anyag a szemüvegekhez. Tízszer rugalmasabb az általános rugalmas acéltól.

Karbon keretek

A szénszálas alapanyagú kompozitot nemcsak a repülőgépek gyártásánál és az autósportban használják. A karbonszálak szénből készülnek, amelyeket fonva, főleg kompozitanyagként használnak fel, elsősorban textíliákhoz, de az autógyártásban is jelentős a szerepük. A karbonszál nagyon erős és tartós, megjelenésre viszont inkább férfias, így főleg férfikeretekben használják fel. Fenntartható és újrahasznosítható, akár egy elavult autóalkatrészből is bármikor készülhet karbonkeret, és szerencsére egyre többen használják ki ezt a lehetőséget.